emulsje żelatynowe

Proces otrzymywania emulsji fotograficznej żelatynowej jest jednym z bardziej skomplikowanych i specyficznych procesów fotograficznych. Składa się z wielu czynności, które należy przeprowadzić w ściśle określonych warunkach (np. przy świetle ochronnym nie powodującym powstania obrazu utajonego, odpowiedniej temperaturze i czasie przygotowania). Powtarzalność przygotowywanej emulsji zależy zatem od wielu czynników, a w dużym stopniu od rodzaju żelatyny, której użyjemy. W procesie przygotowania emulsji żelatynowych o charakterze emulsji decydują warunki mieszania roztworu azotanu srebra z rozpuszczalnymi solami chlorowcowymi, stężenie i temperatura roztworów, mieszanie emulsji itd. Wszystkie te czynniki wpływają na czułość, kontrastowość, ziarnistość i inne cechy emulsji.



Chełmsko Śląskie 2006 r.



Szczawno Zdrój 2006 r.



Najprostsze emulsje żelatynowe pozytywowe chlorosrebrowe i chlorobromowe pozwalają na przeprowadzenie dojrzewania chemicznego i fizycznego równocześnie i preparację podłoża papierowego. Nadmiar soli zawartych w emulsji (sole chlorowcowe i azotan sodowy lub potasowy), wsiąkają w papier i nie krystalizują się na powierzchni emulsji. Bardziej skomplikowane emulsje wysokoczułe wymagają odpowiedniego przeprowadzenia procesu dojrzewania i płukania w celu usunięcia nadmiaru soli przed preparacją podłoża.



Okrzeszyn 2004 r.


Szczawno Zdrój   2006 r.



Szczawno Zdrój 2006 r.


Oto przepis na sporządzenie emulsji pozytywowej do powiekszeń:

roztwór I 
woda                  400 ml
żelatyna              20 g
bromek potasu   13 g
chlorek potasu    0,4 g
składniki rozpuszczamy w temp 37 C

roztwór II
woda                   280 ml
żelatyna              20g

roztwór III
woda destylowana     120 ml
azotan srebra             20 g

Do roztworu II o temp 37 C wlewamy roztwór III ciągle mieszając.
Zmieszane roztwory wlewamy do do roztworu I i przez 30 min mieszamy w temp. ok 40 C. Następnie studzimy i po 24 godzinach
tniemy stężałą emulsję na tzw. makaron ( jak najmniejsze części) i płuczemy w zimnej wodzie przez 1 godzinę. Po wypłukaniu emulsji należy ją odsączyć i podgrzać do temp. 40 C i nakładać na papier i wysuszyć. Wszystkie te operacje wykonujemy przy czerwonym świetle ciemniowym.