guma

Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu  i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub amonu. Po wysuszeniu w ciemności naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu - tzw. kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charekterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo o innej barwie.




Jelenia Góra 2007 r.




Michałowice 2006 r.




Kwieciszowice 2008 r.


Przepis na wykonanie odbitek w technice gumy.
Papier który chcemy wykorzystać do wykonania odbitek należy poddać tzw. przeklejeniu czyli pokryć go następującym roztworem:
roztwór do przeklejenia papieru
żelatyna  5g
ałun chromowy  0,5 g
woda  100ml
Możemy to zrobić za pomocą płaskiego pędzla lub mocząc papier powyższym roztworze.

Następnie na wysuszony papier nakładamy roztwór gumy arabskiej i dwuchromianu potasu lub amonu. Aby go przygotować należy sporządzić dwa roztwory robocze:
roztwór I
guma arabska 100 g
kwas salicylowy 1 g
woda  250 ml

roztwór II
dwuchromian amonu 30 g
(lub dwuchromian potasu 35 g)
węglan potasu 2 g
woda  250 ml 

Aby uzyskać mieszaninę półtonową należy zmieszać ze sobą równe części roztworu I i II oraz dodać pigmentu, i nałożyć na papier za pomocą wałka lub pędzla. Dla wydobycia świateł należy użyć 3ml roztworu I i 7 ml roztworu II. Dla wydobycia cieni zaś 6 ml roztworu I i 4 ml roztworu II.
Po wyschnięciu warstwy gumy i dwuchromianu  należy papier naświetlić poprzez negatyw i wypłukać go w zimnej wodzie.



Bukowiec 2006 r.